اسکالرشیپ

girl with money

یکی از سوالات کلیدی که جامعه دانشجویان بین المللی اغلب از ما می پرسند این است که “چگونه می توان برای تحصیل در استرالیا بورس تحصیلی دریافت کرد؟

در استرالیا بورسیه و اسکالرشیپ برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بصورت کامل وجود ندارد ولی اسکالرشیپ های جزئی و یا کمک هزینه ای وجود دارد . برای دریافت آن باید ارزیابی های خاصی صورت بگیرد تا شایستگی دانشجو برای دریافت اسکالرشیپ بررسی شود .

برای مقطع دکترا اسکالرشیپ ها معمولا بصورت کامل ارائه می شود که معمولا هزینه تحصیل و هزینه زندگی دانشجو را پوشش می دهند .

اما در صورت واجد شرایط بودن می توانید علاوه بر هزینه های تحصیل ، بیمه سلامت (OSHC) ، بلیط هواپیما و هزینه های زندگی خود را با استفاده از بورسیه پرداخت کنید! این یک رویا نیست بلکه واقعیت زندگی دانشجویانی است که زمانی مانند شما متقاضی تحصیل در استرالیا بوده اند.

در سال ۲۰۱۸ ، دولت استرالیا در مجموع عددی به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار به عنوان بورسیه ی تحصیلی به دانشجویان بیش از ۶۰ کشور در حال توسعه اعطا کرده است.

گرفتن بورس تحصیلی نه تنها برای کمک به هزینه های تحصیلی شما در استرالیا بسیار مهم است بلکه ممکن است به این معنی باشد که ممکن است مجبور به کار دانشجویی نباشید و می توانید بیشتر روی تحصیلات خود تمرکز کنید.

اما گرفتن بورس تحصیلی نیاز به برنامه ریزی و آماده سازی از قبل دارد. در اینجا چند مرحله وجود دارد که پیشنهاد می کنیم اگر علاقه دارید بدانید:

 

university

 

مرحله ۱ – تحقیق و جستجو

درباره کالج / دانشگاه خود تحقیق کنید و برای یافتن بورس های تحصیلی موجود برای دانشجویان بین المللی به صفحه بورس تحصیلی (Scholarships) وب سایت های دانشگاه ها سر بزنید.

بورسیه های تحصیلی نه تنها توسط دولت استرالیا، بلکه توسط دانشگاه ها ، کالج ها ، سازمان های بین المللی و دولت های کشورِ خود دانشجویان نیز ارائه می شوند. بنابراین قبل از اقدام به تحصیل در استرالیا ، حتماً در مورد همه گزینه های در دسترس برای بورسیه تحصیلی خود تحقیق کنید.

همچنین ، مطمئن شوید که معیارهایی را انتخاب کنید که فقط برای دانشجویان بین المللی می باشد زیرا بسیاری از دانشگاه ها بورسیه ی تحصیلی فقط برای دانشجویان بومی (Domestic) در استرالیا دارند. بنابراین تمام بورسیه های تحصیلی را که بررسی می کنید، مطمئن شوید که برای دانشجویان بین المللی هستند (با استفاده از ابزار فیلتر، میتوانید International را انتخاب کنید).

 

مرحله ۲ – صلاحیت خود را بررسی کنید

فاکتورهای زیادی وجود دارد که هنگام درخواست بورسیه ی تحصیلی نقش مهمی را ایفا می کنند. همچنین باید در نظر داشته باشید که هیچ قانونی وجود ندارد که این فاکتور ها تنها عواملی هستند که در به ثمر رساندن بورسیه ی تحصیلی نقش دارند. برخی از عواملی که ممکن است در صلاحیت شما برای دریافت کمک هزینه و بورسیه ی تحصیلی تاثیرگذار خواهد بود، شامل موارد زیر است:

  • سوابق تحصیلی شما
  • نمرات TOEFL یا IELTS یا PTE شما
  • کشور مبدا شما
  • وضعیت مالی شما
  • حوزه ی مطالعه

در حالی که دریافت برخی از بورس های تحصیلی آسان است ، اما بسیاری از آنها دانشجویان را ملزم به ارائه اسناد و مدارک زیادی قبل از درخواست بورسیه می کنند. بنابراین بهتر است صلاحیت خود را بررسی کنید زیرا باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ی شما می شود.

 

piggy

 

مرحله ۳ – از نماینده های معتبر دانشگاه ها یا مشاور خود کمک بگیرید.

از نماینده تحصیل یا مشاور خود در مورد بورس تحصیلی احتمالی در موسسه های مورد نظر خود بپرسید. بیشتر دانشجویان تمایل دارند برای تهیه مدارک بهتر ، درخواست خود را از طریق یک نماینده ی دانشگاه و یا مشاور تحصیلی ثبت کنند.

توصیه می شود قبل از اینکه درخواست خود را برای یک دانشگاه یا کالج خاص ارسال کنید ، از یکی از نماینده های دانشگاه ها در کشور خودتان بخواهید تا برای شما نحوه دریافت اسکالرشیپ را بررسی کنند. بیشتر موسسات ارائه کننده ی خدمات تحصیلی با همکاری مستقیم با دانشگاه ها و یا مراکز آموزشی در استرالیا می توانند اسکالرشیپ های بهتری دریافت نمایند، بنابراین دریافت کمک هزینه، فرصتی ارزشمند است که نباید آن را از دست بدهید. شما همچنین می توانید توسط این نمایندگان برای اسکالرشیپ های مختلف اقدام کنید. به یاد داشته باشید که از آن ها بپرسید که آیا احتمال دریافت جزئی کمک هزینه وجود دارد؟ زیرا برخی از دانشگاه ها به همه دانشجویان بین المللی اسکالرشیپ نمی دهند ولی می توانند درصدی را برای کاهش هزینه شهریه در نظر بگیرند.