کار دانشجویی در حین تحصیل در استرالیا

کار حین تحصیل

شما هم می دانید که به دست آوردن تجربه‌ی کار در حین تحصیل مزایای فراوانی دارد. بهبود مهارت های شغلی و افزودن تجربه به رزومه فقط دو مورد از فواید این تجربه است. انواع روش های کار در حین تحصیل ، شرایط موردنیاز ، داشتن یا نداشتن پرداختی و حداکثر درآمد سوالاتی است که ممکن است به ذهن دانشجویان جویای کار در حین تحصیل برسد. قبل از شروع به کار، باید از شرایط ویزای دانشجویی خود آگاه باشید و باید برای یک شماره پرونده مالیاتی (TFN:Tax File Number) اقدام کنید. همچنین توجه داشته باشید که قوانین و شرایط کاری خاصی از جمله حداقل نرخ دستمزد (Pay rate) وجود دارد که کارفرمایان باید آن ها را رعایت کنند.

تمامی دانشجویان به محض شروع برنامه ی رشته ی مورد نظر می توانند در هر ۲ هفته تا حداکثر ۴۰ ساعت کار کنند و میزان دقیق آن به نوع رشته ی تحصیلی و نوع کار بستگی خواهد داشت. اگر رشته ی تحصیلی شما به صورت تمام وقت و حضوری باشد شما حداکثر می توانید ۴۰ ساعت در ۲ هفته کار کنید و اگر به صورت غیرحضوری و یا مجازی باشد بدون محدویت زمانی می توانید مشغول به کار شوید (برای رشته های مجازی باید در خاک استرالیا حضور داشته باشید)، همچنین اگر در حین تحصیل کاری به عنوان کارآموزی و یا پروژه دانشجویی(کار عملی) مرتبط با رشته تحصیلی داشته باشید این کارآموزی شامل حق کار ۴۰ ساعته شما نمی شود . برای کسب آگاهی از منابع موثق مهاجرت در استرالیا و اطلاع در مورد برخی از گزینه های کاری در دسترس این نوشتار را مطالعه کنید:

 

کار پاره وقت در حین تحصیل

بسیاری از دانشجویان استرالیا در حین تحصیل به طور پاره وقت کار می کنند و با کسب درآمد جداگانه ، هزینه های تحصیلی خود را پوشش می دهند. یافتن شغل های دانشجویی و مراقبت های کودکان و سالمندان به طور معمول آسان تر است، اما اگر می خواهید تجربه ای مناسب در شغل های مرتبط با تحصیل خود داشته باشید، باید جستجوی بیشتری در یافتن چنین موقعیتی انجام دهید.

 

انواع کارآموزی در حین تحصیل

تجربه ی کارآموزی واقعا ارزشمند است، چراکه شرایط تجربه ی کار در دنیای واقعی کسب و کار را فراهم می کند. تعدادی از شرکت ها در استرالیا دوره های کارآموزی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند. این دوره ها ممکن است بدون پرداخت، با پرداخت و یا ملزم به دریافت مبلغی از دانشجو باشد(مبلغ اندکی برای تأمین حمل و نقل و تغذیه). به طور کلی، شما برای یافتن موقعیت کارآموزی برای هر کاری نیاز به تحصیل در رشته ی مربوط و اثبات صلاحیت زبان انگلیسی دارید. انتخاب دوره ی کارآموزی می تواند پله ای خوب برای هدف گذاری و برنامه ریزی برای شغل مناسب بعد از فارغ التحصیلی باشد(مشروط به اخذ ویزای مناسب). با این تفاسیر باید توجه داشته باشید که یافتن کارآموزی کاملا رقابتی است زیرا هم دانشجویان داخلی و هم بین المللی می توانند شانس خود را برای داشتن شغلی مناسب افزایش دهند.

 

پروژه های دانشجویی و کار در حین تحصیل

برخی از رشته های دانشگاه ها و دوره های TAFE شامل پروژه های دانشجویی و یا فرصت همکاری در پروژه ها هستند که فرصت انجام یک وظیفه ی به خصوص در بازارکار را برای یک بازه زمانی مشخص شده به دانشجو محول می کنند. این موقعیت ها اغلب در رشته های تحصیلی همچون پرستاری ، مهندسی ، IT ، حسابداری و ارتباطات وجود دارند. این پروژه ها معمولا بدون پرداخت حقوق و مدت زمان آن ها وابسته به رشته هایی که نام بردیم متفاوت است.

انواع شغل دانشجویی و درآمد حین تحصیل

انواع شغل دانشجویی و درآمد حین تحصیل

هرچند کار کردن به عنوان یک دانشجو اصلا ساده نیست، اما اگر از قبل با سختی های مهاجرت تحصیلی به استرالیا آشنا شده اید، پس می توانید خود را برای مواجهه با چنین مواردی نیز آماده کنید. به هر حال، بیشتر دانشجویان قصد اقامت دائم و زندگی در کشور استرالیا را دارند، پس باید زندگی شهروندی را تجربه کنند و چه داوطلبانه یا پاره‌وقت، در این کشور کار کنند.

به طور معمول اغلب کار های دانشجویی مواردی همچون تدریس، امور خدماتی فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های بزرگ، کافی من یا پیشخدمت رستوران ، کارمند اداری پاره‌وقت، راننده تاکسی اینترنتی(Uber) و امور پرستاری و مراقبت از کودکان سالمندان را شامل می شود. درآمد این مشاغل به طور متوسط ۱۵$ تا ۳۰$ (دلار استرالیا) در ساعت برآورد می شود که با این تفاسیر می تواند کمک هزینه بسیار مناسبی برای پوشش دادن هزینه های دانشجویی باشد.

نکات و راهنمای یافتن موقعیت کار حین تحصیل

نکات و راهنمای یافتن موقعیت کار حین تحصیل

اقتصاد استرالیا همواره در حال شکوفایی بوده است و نام استرالیا با مفهوم رشد در سایه ی قانون مداری عجین شده است. بنابراین یافتن شغل در بازار کسب و کار استرالیا بسیار ساده است، اما همانطور که گفتیم اشتغال در موقعیتی مناسبِ مهارت ها و علاقه مندی های شما ممکن است زمان بر باشد. با این حال بهتر است تمامی گزینه های درخور شرایط خود را بررسی کنید تا بتوانید بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کنید. به عنوان مثال برخلاف تحصیل در کانادا که شما باید شش ماه صبر کنید تا بتوانید مشغول به کار شوید، در استرالیا می‌توانید به محض ثبت نام و شروع دوره‌ی تحصیلی، کارتان را آغاز کنید.

 

قدم های زیر به کسانی که اقدام به شروع جستجو و یافتن کار دانشجویی در استرالیا نموده اند کمک می کند:

رزومه ی حرفه ای آماده کنید! رزومه ای که تمامی مهارت ها و میزان تبحر شما را نشان دهد و به کارفرما در شناخت شما و نحوه همکاری کمک کند. همچنین باید نامه ای به پیوست ارائه کنید که نشان دهد در رابطه با این شرکت تحقیق کردید و اعتقاد دارید که شخص مناسبی برای این موقعیت شغلی هستید.

برای مصاحبه آماده باشید. برای مصاحبه ی شغلی باید مهارت های مذاکره ی خود را تقویت کنید، اطمینان حاصل کنید که برای سؤالات کارفرما آماده هستید. به شما پیشنهاد میکنیم با یکی از کارشناسان راهنمای شغلی دانشگاه خود  مشورت کنید و درمورد تجربیات آن ها در محیط کار استفاده کنید.

برای بیش از یک موقعیت شغلی درخواست بدهید (حتی اگر بعد از اولین درخواست خود یک پیشنهاد مصاحبه دریافت کنید) ، زیرا هیچ تضمینی برای موفقیت در مصاحبه وجود ندارد.

اگر متقاضی موقعیت کارآموزی هستید ، به دنبال شرکت هایی باشید که بعد از فارغ التحصیلی به کارآموزان خود پیشنهاد شغلی مناسبی ارائه می کنند. برای کاریابی و پیدا کردن موقعیت شغلی موردنظر بهترین راه جستجو در وب سایت های کاریابی مانند Australian JobSearch , seek.com.au , theloop.com.au و یا جستجوی ‘Career in Asutralia’ و یافتن و ثبت نام در آژانس های کاریابی است.

اگر بعد از تحصیل در استرالیا قصد اقامت دارید ، باید سراغ برخی از شرکت هایی بروید که برنامه ی یک ساله ی شغلی( PYP : Professional Year Program ) را ارائه می کنند. این برنامه برای آشنایی بیشتر با فضای کسب و کار و تجربه ی کار در استرالیا طراحی شده است. تکمیل این برنامه مسیر استخدام دائمی و کار در استرالیا از طریق ویزاهای کاری مانند ۱۹۰ و ۱۸۹ را فراهم می کند.

 

موسسه ی دانش و توسعه ی بین الملل با بهره از تجربه های موفق در زمینه ی تحصیل و مهاجرت به کشور استرالیا ، علاوه بر مراحل ابتدایی شروع اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، در طی تحصیل هم در کنار شما خواهد بود و به شما در بهبود کیفیت زندگی در کشور استرالیا کمک خواهد کرد.